Thursday, January 10, 2013

DIY : Burgundy colored jeans

I just have to start out by saying i LOVE DIYs! I can create a stylish peace of clothing or jewelry and be sure that no one will have the exact one!
For this DIY i have prepared a "How to color your jeans at home!"
It's pretty simple but i have to mention - I followed the instructions on the back of the packaging of the dye! Some dyes have different instructions so be sure to follow them! 

Морам да признаам, обожавам DIY проекти! Можам да направам нешто со моите две раце и да бидам сигурна дека никој нема да го има истото! (дека на секого може да му испадне различно)
Во овој пост ќе ви објаснам како да обоите фармерки, но морам да ве предупредам! Јас само ги читав инструкциите на пакетчето боја! За секоја боја може да биде различно!


And i am a little short on pictures but i think that i will explain every single step very carefully because the pictures are the same on every step!
Се извинувам за недостатокот на слики, но мислам дека не се потребни. Ќе се обидам да ви го објснам секој чекор најдобро што можам!

What you need
Што ви треба:

1.A pair of white jeans (white is the most easy color to dye, so i recommend white jeans or pants)
   Бели фармерки (препорачувам бели бидејќи најлесно се бојат)

(my slippers :D )

2. Two packets of dye
   Две пакетчиња боја ( две за да бојата биде потемна)3.A big cooking pot
  Големо тенџере

4. Wooden spoon
   Дрвена лажица


Lets begin!
Океј да започнеме!

1. Put 1 L of water in the pot and let it boil. Then put the packet of dye in the water. (2L of water for 2 packets)
 Ставете 1 литар вода во тенџерето и бојата ставете ја кога водата ќе зоврие. (2 литри вода за 2 пакетчиња)

2.Then add 4 L of water in the pot and add 2 spoons of salt. (Again, double the L of water if you use 2 packets)
 Потоа додадете 4 литри вода во тенџерето и 2 лажици готварска сол. (Дуплирајте ги литрите вода ако користите 2 пакетчиња)

3.Wet the jeans and put them in the pot while still wet. Let them sit in the boiling water for 45 min. to 1 h.
 Намокрете ги фармерките и ставете ги во бојата додека се сеуште мокри. Нека вријат 45 мин. до 1 час.Make sure the jeans are always in the dye so there wont be any discoloration.  Use the wooden spoon to stir.
За време на вриењето стално мешајте ги фармерките со дрвената лажица водејќи сметка таа да виде потопена во боја.

This is what they look like after 45 min. of boiling.
Eве како изгледаат после 45 мин. вриење.
4.After 45 min. let the jeans and the dye cool down completely!
 После 45 мин. оставете ги фармерките во бојата се додека не се олади целосно, водејќи сметка фармерките да бидат покриени во боја.

5. Wash the jeans a couple of times by hand and the last time put some vinegar in the water that you wash your jeans in for the color to stay and add some shine. Let them dry.
 Измијте ги фармерките во неколку води и во последната вода додадете малку оцет за да се задржи бојата и да се добие сјај. Оставете ги да се исушат.

And your done! Your have brand new jeans!
И готови сте! Имате совршено нови фармерки!

Here are my jeans. The color is poorly captured plus they are in the process of drying! I will post and outfit with them another time!
Еве ги моите, боите се многу лошо фатени и плус сеуште се во процес на сушење! Ќе направам пост со нив и како би ги искомбинирала наскоро.Xoxo Elena.


25 comments:

 1. Jas si kupiv boja za moite crni da gi pravam ama posle se popishmaniv i ostajv ne bev sigurna dali ke mi uspee. Ama kaj tebe odlicno izgledaat samo se nadevam deka bojata nema da pagja. :D
  Kako i da e bravo super se! =)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Фала :D За бојата стискам прсти да не падне xD

   Delete
 2. Искрено , мене повеќе ми се допаѓаат бели , но и вака не се лоши. :)
  Едвај чекам комбинација да видам со нив :))
  Сакав да те прашам , од кај ја купи бојата?
  http://stylesessionss.blogspot.com/

  ReplyDelete
  Replies
  1. Бојата ја земав од еден бојаџија од чаршија. Неможеш да го промашиш, пишува со големи букви Бојаџилница.

   Delete
 3. Повеќе ми се допаѓаа како бели,но сепак и вака не се лоши.
  Едвај чекам да видам како ќе ги искомбинираш!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Фала :D
   Знаев дека повеќето ќе кажат дека како бели се подобри, ама ете до негде се сложувам до негде не. Многу ми се непрактични, бидејќи се од дебел материјал и плус со висок струк и најпогодно е да ги носам есен/зима а тие периоди се најчесто со дождови и снегови, и се е калливо. А во пролет/лето тешко дека ќе ги носам бидејќи како што пишав од дебел материјал се. Затоа вака знам дека повеќе ќе ги носам.

   Delete
 4. Мене вака повеќе ми се допаѓаат, боја е одлична.
  Се надевам нема да паѓа и да остава траги на останатата гардероба.

  ReplyDelete
 5. Your jeans are awesome! Cool DIY post! I love how the seams in your jeans remained white, it looks like you bought a pair of burgundy jeans! I definitely want to try this!

  ~redhaute

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you so much. I wasn't sure about the white seams, they kinda bothered me, but i think they give character to the jeans :D

   Delete
 6. i jas sum za bordo-definitivno poveke ke gi iznanosis

  ReplyDelete
  Replies
  1. Фала, ги пробав вчера откако се исушија и дефинитивно ќе ги носам повеќе него како бели.

   Delete
 7. Јас не сум љубител на бели панталони/фармерки, така да оваа варијанта ми се допаѓа ептен, добро ти текнало.
  Бојава е прекрасна!
  Само еден совет, немој да ги переш во машина заедно со други алишта :)))

  ReplyDelete
 8. Предобар DIY Tutorial! :D
  Мене ми се допаѓаа пантолоните и како бели, но оваа боја е далеку подобра.
  Смела е и модерна - голем плус за тебе!

  Ќе беше уште поинтересно ако ги направеше пола-пола, во омбре стил, но и вака е добро.

  http://darkbloomv.wordpress.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. Знаеш дека ми текна да ги направам омбре? Се мислев, се мислев ама решив целосно да ги обојам, иначе немаше да знам како да ги искомбинирам :D

   Delete
 9. Јас едно време бааги фарбав, па ми останал еден момент дека при плакнењето требаше да се додаде вински оцет за да биде бојата потрајна. Немаше некоја таква инструкција на ќесичката? (а нешто и сол ми се врти низ глава дека требаше да се стави, ама тоа изгледа беше за едни бои на Аеро со кои се фарбаше во машина за перење алишта, ух колку беа добри тие бои :-))

  ReplyDelete
 10. Упс извини, не сум дочитал убаво до крај :-) го пишува оцетот, и имаш право за сјај беше ;-)

  ReplyDelete
 11. Воопшто не си погрешила што ги обои! :)
  Мене ми се допаѓаат и бели и бордо, но еве вторава варијанта ме влече повеќе сепак.

  Бојата е модерна, моделот е интересен, а резултатот одличен. :) Постирај комбинации по секоја цена затоа што нијансата е предобра, а по тоа што сум го видела до сега, без сомнеж ќе постигнеш супер резултат. :)  ReplyDelete
 12. super se! bravo! obicno pisuvaat deka za da ne padne bojata treba da se pominat so zerska pegla, pred da se isperat...i ne bi trebalo da paga bojata...ama nikogas ne znaes sto ke se sluci

  ReplyDelete
 13. Bas je super ispalo :) Woow :D

  http://teenfashioncorner.blogspot.com/

  ReplyDelete