Friday, January 4, 2013

DIY : Feather necklace

So, this is my official first post of 2013. YAY! May there be many more.
I am starting this year of with a DIY - how to make a feather necklace.
I have another DIY planned for you guys,and also an OOTD and i hope that you will like them.

Еве сме, првиот пост во 2013. Се надевам дека ќе се подобрам годинава, и ќе има мнооогу нови интересни постови во иднина. 
Започнуваме со еден мал проект, кој е релативно лесен.


So, this is what you will need. 
Еве што ви треба.


1.Some pliers and some jump rings.
Клешти и вакви мали железни кругчиња 
2.Some sort of feathers by your choise . 
Пердуви, јас моите ги извадив од едни менѓуши.


3.Chain. It's easier of you use an old necklace chain or a necklace with a pendant you don't like.
Најлесно е да искористите старо ланче.


With the pliers open the jump ring enough for it ti fit the necklace. 
Со помош на клештите го раширувате железното кругче, доволно за да може да се стави на ланчето. Put the fathers in the jump ring and close it using the pliers.
Во кругчето ставете ги пердувчињата и затворете го со клештите.And its finished! You can adjust it as you like, you can put two jump rings and leave some space between  the feathers, or you can do it like this. Either way, you end up with a new necklace, that cost me nothing. These were just some things that were laying around my room. (except the pliers, i don't keep tools in my room xD )

И ете, завршивме со ова супер лесно ланче, кое мене најискрено, не ме чинише ништо. Се што употребив го најдов во мојот дом. Ви држам среќа и вие да го имате истиот случај. Ако не, упатете се во вашата најблиска продавница и купете го тоа што ви треба. (ако сакате!)


Xoxo Elena.


                                                                 

19 comments:

 1. Mi dade idea i mene, si imam perduvi doma i se mislev so da pram so niv, a lancevo e sovrshen izbor. :)

  ReplyDelete
 2. Одлична идеја. Ми се допаѓа крајниот резултат.

  ReplyDelete
 3. Супер идеја.Баш креативно!

  ReplyDelete
 4. Убаво е ланчето на крај :) Добро искористени обетки :)


  http://sanjaburgundy.blogspot.com/

  http://www.bloglovin.com/blog/4060700

  ReplyDelete
 5. Amazing post!

  you should do more DY!

  Kisses,
  Silvia

  www. rock-and-roses.blogspot.ro

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you, i love DIYs so there will be more on this blog in the future!

   Delete
 6. super e..sekogas e poubavo i podrago ona sto so svoi race go imas napraveno:)

  ReplyDelete
 7. Одлично изработено! :)
  На крај излегло супер.
  Можеш да го комбинираш со скоро се, плус бојата е толку добра па може да послужи и за колор блок и за освежување на некои поедноставни бои. :)

  Деновиве ќе гледам да најдам вакви железни кругчиња.
  Откако завршив со читање на постот свенав да бидам искрена. Си викам каде ли ќе најдам пердуви, па се сетив дека имам од некој лош каиш од Теранова. :)

  http://makedonskimodenblogspot.wordpress.com/

  ReplyDelete
  Replies
  1. Пердувчиња (менѓуши) како моите има на Битпазар, за 30тина денари. Ова е супер начин да искористиш нешто што не ти треба, или не користиш повеќе.

   Delete
 8. Hey dear, you have a really lovely blog. :)
  Would you like to follow each other?

  xx BBella
  justyled.blogspot.com

  ReplyDelete
 9. Great DIY!I actually bought a necklace that looks exactly like yours a couple of months ago, only that mine is pink :)
  http://dailyfashiondream.blogspot.com

  ReplyDelete
 10. Superbly written article, if only all bloggers offered the same content as you, the internet would be a far better place.. triceratops necklace

  ReplyDelete