Monday, January 14, 2013

DIY : Spike bracelet and collar tips

So I finally know what my blog will be about! Fashion and DIY projects! 

For today I have prepared for you two really easy DIY projects, and I thought it would be a shame if I didn't put them both in one post. The first one is a "How to make your own spike bracelet", and the other one is "How to make your own collar tips".

I have been researching on the internet and these both simple accessories are actually quite expensive!

Конечно знам за што ќе биде мојот блог (дефинитивно) : Мода и DIY проекти!

За денес спремив два лесни проекта кој мислам дека ќе ви се допаднат! Се повеќе и повеќе гледаме девојќи на телевизијата и интернетот со таканаречени "Боцкасти алки'' и "Детали за јаките (крагњите) " 
Истражував на интернет и можам да кажам дека за вакви прости аксесоари цените се преголеми!  


I will show you how to get both for 90% cheaper! 
Ќе ви покажам како да ги добиете двете за 90% поефтино! 
Here is what you will need for the spike bracelet! 
Еве што ви треба за Боцкастата алка!

- Spikes  (боцки)
-Stretchy thread-elastic (ластик)
1. Make a little knot on the end of the elastic so the spikes don't fall of the other side when you stack them!
  Направете мало топче на крајот на едната страна на ластикот за боцките да не испаднат кога ќе ги нижиме.


2. Start stacking the spikes and try the bracelet on when you think you have enough spikes on.
  Започнете да ги нижите боцките и пробувајте ја алката од време на време за да видите уште колку боцки ви требаат!3. Attach the ends of the elastic and make them into a knot. 
   Заврзете ги двата краја на ластикот.


And voila! You have a spike bracelet! Pretty easy isn't it!
И ете! Имате алка со боцки! Доста лесно, нели? 

Here is the second DIY project  ''Collar tips"'
Еве го и вториот DIY проект ''Детали за јаките (крагњите)''

What you need .
Што ви треба.

- A ruler and pliers ( Лењир и клешти)
- Jump rings (мали железни кругчиња - ако знаете како им е името на овие ВЕ МОЛАМ пишете ми во коментарите!)
- A pair of stud earrings ( пар обетки по избор )
- Some chain ( малку ланец, јас искористив ланец од старо искинато ланче)
1.Use the ruler to see how much chain you need. I will be doing  three-chained collar tips so i cut three chains : 8cm, 10cm and 12 cm.
Искористете го лењирот за да измерете 3 различни должини на ланец. Можете да ги измените должините но јас ќе ги направам со 8cm, 10 cm и 12 cm.2.Open the jump ring and put the chains in the jump ring.
  Отворете го едното кругче и ставете ги ланците во него.3. Close the jump ring and put the other ends of the chains in the second jump ring and close it as well.
 Затворете го кругчето и ставете ги другите краеви на ланците во второто кругче и исто така затворете го.


4.Now we use the stud earrings. Put one if the jump rings on one earring and the other side on the other earring.
Сега ќе ги искористиме обетките. Ставете едно од кругчињата на едната обетка, а другото кругче на другата.


5. Now put the earrings on each side of the collar and close them with the little rubber or whatever they have so they are closed. Just like you would do on your ear.
Сега ставете ги обетките на крајот на крагњите  и затворете ги со малите гумичиња кои доаѓаат со обетките. Исто како да ги ставате на уво.

And we are done! It's just so simple and easy! Plus you can change the earrings that you use so they match your outfit and you can still wear the earring on them own.
И готови сме! Прелесно и едноставно! Плус можете да ги мењате обетките за да ви одговараат со облеката и сеуште можете да ги носите обетките, само извадете ги ланците и тоа е тоа :DXoxo Elena.23 comments:

 1. Awesome DIY!Thanks for sharing!
  http://dailyfashiondream.blogspot.com

  ReplyDelete
 2. Fashion & Diy, Love it! just like mine :) lot of kisses from Italy
  http://blogger.grazia.it/blogger?ref=badge&id=708

  ReplyDelete
 3. Прекрасни проекти!

  http://morethanafashionn.blogspot.com/

  ReplyDelete
 4. Браво за креативноста и упорноста!
  Во последно време и мене ме фати мерак за овие DIY проекти кои не се многу скапи,а сепак се модерни.
  Ако најдам нитни сигурно ќе го направам првото,а и второто ми се допаѓа.Ма се е прекрасно!

  http://fashioncareofwoman.blogspot.com/

  ReplyDelete
 5. Големо браво за твојата работа, јас немам живци за DIY проекти.
  Првиов ми е фаворит, прекрасни алки си направила многу ми се допаѓаат.
  Поздрав :*

  ReplyDelete
 6. Алката веќе неколку дена се мислам кога да ја направам. Одамна сакам ваква, а оние низ центар се прескапи за нешто на кое ќе му помине мода. :) Креативно.
  Јас дефинитивно ќе те дружам! :)

  Вториот проект е исто така одличен. Браво што ти текнало да искористиш обетки на ваков начин. :)

  ReplyDelete
 7. Супер DIY проекти.
  Особено ми се допаѓа првиот, одлични аксесоари.

  Што се однесува до вториот, лесно изводлив, но некако чуден за носење.
  Не знам како би фукнционирало облекувањето, а воедно и соблекувањето на кошулата со синџирчето помеѓу јаките.
  Но, во ред, интересна идеја ти е таа со гумичките. Браво. :D

  http://darkbloomv.wordpress.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. Синџирчињата може да се вадат, исто како што би вадела или ставала обетки, на ист принцип се. Може да се ставаат на било која кошула и се супер начин да разубават обична кошулка.

   Delete
 8. Првата нараквица многу ми се допаѓа. Во глава имам и какви комбинации би и направила :wasntme:
  Секоја чест за работите што ги правиш :)

  ReplyDelete
 9. Еј супер!!! Многу ми се допаднаа и двете DIY. :)
  Иако првото повеќе го фаворизирам хахха, мора да кажам дека ептен добро е испаднато и другото.

  Само ќе ми кажеш боцките од каде ги зема?
  Сакам и јас да пробам нешто слично барем ако не исто :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ги земав од битпазар, поточно од еден магацин кај албанскиот театар. Ете баш денес бев и си купив уште боцки дека ги потрошив моите и го запаметив името бидејќи знаев дека некој ќе ме праша од каде се.
   Името е Suk - impeks/ magacin n.1 е тоа го пишува, мислам дека неможеш да го утнеш!

   Delete
 10. Kako prvata alka i jas si napraviv, super ti se proektive omilena tema mi se :D

  ReplyDelete
 11. Super cute diy! would you like to follow eachother? xx

  check out my first giveaway!

  http://scattergirll.blogspot.com

  ReplyDelete
 12. thanks for sharing
  cute DIY
  thanks for following my blog
  followed <3
  www.miharujulie.com

  ReplyDelete
 13. nice idea! thanks for sharing

  My Blog
  donnaiveh.blogspot.com

  Wanna follow each other on GFC,FB,Twitter?

  much love to you!

  ReplyDelete
 14. I just love DIYs <3 ! that's a very nice way to share your abilities with people ^^
  You're very crafty and talented :)
  Maybe you'd Like to enter a GIVEAWAY :D ?
  << GIVEAWAY >> Win an 80$ Gift voucher to spend at MsDressy

  ReplyDelete
 15. Одлични проекти. Мене ми се допаѓаат двата, интересни и носливи на посебен начин.
  Ти секако одлично ќе ги вклопиш во твојот стил.

  http://maramasplace.blogspot.com/

  ReplyDelete
 16. so cute! thank you for posting! :)

  join my galaxy leggings GIVEAWAY!
  http://sittingwaitingwishin.blogspot.com/

  ReplyDelete
 17. Wonderful post! You have an amazing blog :)
  I definitely follow you...would you like to follow each other?

  http://nancymaterialgirl.blogspot.it/

  xoxo Nancy S.

  ReplyDelete
 18. Hello there!
  I’ve nomineted you to the Liebster Award
  http://rosee96.blogspot.com/2013/01/liebster-award.html

  Congrats!
  Have a good day!
  Rose

  ReplyDelete
 19. hi im terrie
  congratulation on ur nomination
  following u, wud u lik to follow back

  http://tcompah@blogspot.com/

  xxxx

  ReplyDelete
 20. Hi babe,new giveaway on my blog…you can win a pair of Romwe leggings. I would be very happy if u could join! :)
  http://namelessfashionblog.blogspot.it/2013/01/romwe-leggings-giveaway.html

  ReplyDelete