Friday, March 15, 2013

Stuck in her daydream

Ed Sheeran - The A Team

A little more fancy outfit from me this time. 
I have been thinking on how to change things up a bit, so i decided to do something more unusual. Thigh high socks are my fave accessory ( if i can call them that) so i decided to pair them with a skirt and lace inspired top. 
Some of the pictures are headless because that is just one of the joys of taking your own pictures -.-


Малку поразлична комбинација од мене.
Размислував како да ги размрдам работите и се решив да ги искомбинирам моите високи чорапчиња кои ми се најомилен моден ацесоар, ако можам така да ги наречам.
Исто така некои од сликите се обезглавени затоа што тоа е едно од предностите кога се сликаш сам -.-
Top: thrifted
Skirt: vintage
Socks: Stradivarious
Shoes: Bershka
Bracelets:DIY
Necklace: Bit pazar
Bag: Duki&Daso


58 comments:

 1. Преубава комбинација.
  Ми се допаѓа романтичниот изглед што го носи со себе, совршено за пролет и будење од зимски сон и конечно малку откриени нозе.
  Ланчето и чорапчињата ми се нај нај, ептен убаво и стилски зачинето.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Фала ти многу :D
   Се надевам дека ќе имам каде да ја носам комбинацијава освен дома затворена во 4 ѕида :P

   Delete
 2. Преубава комбинација до секој детал - Gossip Girls style :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Хаха фала ти.
   Битното прашање тука е... Серена или Блер? :D

   Delete
  2. Блер, 1ва/2ра сезона :D

   Delete
 3. Супер е!Ми се допаѓа блузичката,така е поширочка и во тој relax mood :D
  Чорапките ти се многу слатки,баш за пролетта!Ајде веќе да ги фрлиме тие дебели палтиња!

  http://style-dreamer.blogspot.com/

  ReplyDelete
  Replies
  1. Потполно се согласувам. Едвај чекам да се потстопли,да дојде вистинска пролет, времето сега е за нигде -.-

   Delete
 4. Елена, преубаво.
  Мислам дека во оваа комбинација едноставно нема простор за забелешка.
  Ми се допаѓаат високите чорапчиња пред се поради храброста што ја имаш за да ги облечеш. Совршено го надополнуваат овој некој оксфордски изглед кон кој мислам дека си целела. Дефинитивно тие се клучиот елемент за да постигне тој аутфит во ова светло.
  Ми се допаѓа што си се измешала неколку парчиња кои припаѓаат на комплетно различен стил и си успеала да ги вметнеш во една целосна слика без силна граница. Под тоа подразбирам lofears и бисери, метално модернистичко ланче со бисери и така натаму.
  Се на се - одлично. И ако не си ја прошетала комбинацијава, обавезно да го направиш тоа во брзо време. :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Фала ти на коментарот :D
   Се надевам ќе ми се отвори можност да ја носам комбинацијава поскоро :D

   Delete
 5. Многу многу слатка комбинација! Одамна се спремам да излезам вака, ама ме плашат малку погледите од страна кои би ги добила. Препреубава комбинација, немам зборови. Ако имаш можност и храброст, прошетај се вака обавезно :)

  http://sanjaburgundy.blogspot.com/2013/03/that-aztec-skirt.html

  ReplyDelete
  Replies
  1. И јас го мислам истото, погледи сто посто ќе има и заради тоа и би се двоумела ако дојде погоден момент да ја носам комбинацијава. Ќе видиме што ќе бидне во иднина :D Поздрав!

   Delete
 6. Девојче одлично! Те охрабрувам да си прошеташ и надвор ваква, ич да не ти е гајле :) Чорапчињата се прекрасен додаток во оваа комбинација, ланчето прекрасно. Чекам фотографии сликана негде надвор со ваков интересен и смел изглед. Браво!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Фала ти :D И јас мноогу би сакала да се сликам надвор, и плус со некоја по смела комбинација и тоа се стремам да го направам пролетва/летоска, мора! :D

   Delete
 7. Кукла! Многу ми се допаѓа целата комбинацијата. Толку убаво, нежно, слатко...
  Обавезно да ја прошеташ кога ќе се стопли =)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Фала ти, после коментариве баш можеби ќе ја прошетам :D Барем вие не би ме гледале како будала xD

   Delete
  2. Не само што нема да те гледаме ко будала, туку може да се договориме сите заедно да излеземе така ;)

   Delete
 8. Wonderful outfit and again, age perfect! I would only change the flats with calf-high boots, flats are not the best choice for stockings for me. Other than that, super cute! And I love the collar necklace :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you :* I liked how this type of flat looked with the socks, because not every flat looks good with them. they are quite tricky to be paired with. I tried it with boots but i didn't like it that much.

   Delete
 9. You're so stylish and fashionable! Love this blog!
  follow each other? for sure i'll follow fashionable person like you dear:)

  hv a nice day!
  miss-monaaa.blogspot.com

  ReplyDelete
 10. great styling dear, love your sense for fashion, following now via gfc, you really deserve more followers,would be so happy if u would follow back;)

  enjoy the day!
  http://lynnsprettymess.blogspot.de/

  ReplyDelete
 11. the socks totally rock this look, darling.. and love the gold necklace too... :D
  hope you can visit my blog and follow each other if you want.. :)

  xo,
  margarethink.blogspot.com

  ReplyDelete
 12. you make your bracelet :) thats cool!

  do you want to follow each other in bloglovin and gfc?
  let me know ^^ visit my blog ^^
  www.luchluchcraft.blogspot.com

  ReplyDelete
 13. The thigh highs are adorable, especially with the pleated skirt...sort of schoolgirl but with a more contemporary vibe! :)

  http://cstyledesign.blogspot.com

  ReplyDelete
 14. so cuuute :) of course I follow ou back :)

  Bisous, Marie ♥

  ReplyDelete
 15. Your outfit is sooo cute!
  Maybe we can follow each other?
  I follow you now through GFC.
  Hope you can follow back at-

  allthingsdesirable.blogspot.in

  ReplyDelete
 16. Grate! You have very nice blog and stylish looks, maybe do you want to follow each other here in our blogs, if yes, let me know. Greetings from Moscow! Keep in touch!
  http://afinaskaterblogspotcom.blogspot.ru/

  ReplyDelete
 17. Your outfit is very good!
  U are sweet!:)

  Kiss!:*
  http://imluckylady.blogspot.com/

  ReplyDelete
 18. Such a cute look!!! :) I also love the thigh high sock trend, and you wear it so well with that skirt! :) Your blog is so lovely!!! :) I am now following you on GFC!!! :) I hope you will check out my blog too and let me know what you think!!! Follow back if you like!!! :)

  http://loislennon.blogspot.com/

  ReplyDelete
 19. Thanks for following dear, followed you back! GFC too
  http://afinaskaterblogspotcom.blogspot.ru/

  ReplyDelete
 20. cute outfit! newest follower on GFC, hope you can follow me as well :)

  www.anightinnyc.blogspot.com

  ReplyDelete
 21. Cute outfit! I love your pleated skirt!

  Sita xx
  http://buttonsapart.blogspot.co.uk/

  ReplyDelete
 22. You look so cute, love the high socks.
  Would you like to follow each other?:)
  Please let me know.
  yuliconversations.blogspot.com

  ReplyDelete
 23. Tuka me potsetuvas na Blair od GG, uste vence na glavata :) mi se dopaga kombinacijata zaradi toa sto e smela i nesekojdnevna, imam vakvi corapki samo crni i pleteni i izmmisluvam milion kombinacci so niv za preku den, ama nikako da se osmelam da go izvedam toa, eve ti mi davas inspiracija :)
  http://thedreamofstyle.blogspot.com/

  ReplyDelete
 24. I love that look on you so chic! Now I really wanna purchase some over knee socks lol.

  If you take a look at my last post it would be great :)

  http://lustfoorlife.blogspot.com/

  ReplyDelete
 25. preslatka e kombinacijava :*

  http://sekymorrison8.blogspot.com

  ReplyDelete
 26. We have now countless daydreams daily, usually with out acknowledging the idea. They could appear fully immaterial, although in the event that all of us glimpse just a little deeper, we are going to realize that they may present people using many insight directly into the brains and, therefore, directly into the existence. Look at the most used daydreams beneath. Daydreaming type

  ReplyDelete