Wednesday, August 7, 2013

All white everything

Aloha!
I have been absent for the past 11-12 days because i have been on my vacation (finally) in Greece. I was with my family and we visited Pefkohori and Polichrono. Such cute little family oriented places, i loved every single minute. But i do have to say, i missed my everyday routine and i am happy to be back...with a bit of a tan :) Whilst i was in Greece i also visited Cosmos (btw i can safely say i can live there forever) and i was roaming the shops with one reason and one reason only! To find the perfect pair of white shorts! I do not own a white pair so i thought this would be the perfect opportunity. I didn't know if i wanted a casual white denim, or a different fabric, but when i saw the shorts that i am wearing here in Zara i knew it was destiny. (plus on sale, who wouldn't buy them?!)
For my first back to Skopje post i am wearing an all white outfit, with a bit of color. 
I paired my shorts with a casual tucked in shirt, a black bag and my new fave sandals. And for the signature pop of color i added my new neon green bracelet. 
Hope you like it :)

Поздраав!
Бев отсутна последните 11-12 дена со причина, бев на мал одмор со фамилијата во Грција, Пефкохори и Полихроно поточно. Прекрасни мали местенца, дефинитивно фамилијарно ориентирани.Но, по некое време почнаа да ми недостига мојата секојдневна рутина,така да мило ми е што се вратив... со малку тен :) Додека бев во Грција го посетив Космос (би сакала да кажам дека можам да живеам таму засекогаш!) и ги пребарував сите продавници со една единствена причина - да се најде совршениот пар бели шорцеви. Незнаев дали сакам бел тексас или некој друг материјал, но кога ги пронајдов шорцевите што ги носам тука во Зара знаев дека е судбина!
За мојот прв пост после одмор се одлучив за целосно бела комбинација, со малку боја.
Шорцевите ги искомбинирав со бела кежуал маичка, црна чанта и моите нови омилени сандалки. И за препознатливиот pop of color ја додадов оваа неон зелена алка. 
Се надевам ќе ви се допадне :)

xoxo Elena.

29 comments:

  1. love your cute and simple outfit. white always look so fresh!

    xo, Carla
    www.CarlaViolet.com

    ReplyDelete
  2. You are so beautful and thin! *.*
    Perfect outfit, so simple but: less is more! :)
    xoxo

    ReplyDelete
  3. great Outfit, love white for summer!!

    wanna follow each other koritsi?
    http://angeliqueprefers.blogspot.de/

    filakia

    ReplyDelete
  4. Prekrasna kombinacija, belo vo leto mmmm :* :))

    ReplyDelete
  5. Very chic. Love all white for summer nights!!

    http://heydahye.blogspot.ca

    ReplyDelete
  6. Nice blog you have...wanna follow each other?
    please follow with GFC, just leave me a comment and I'll follow u back!
    Nameless Fashion Blog
    Nameless Fashion Blog Facebook page

    ReplyDelete
  7. great look!!
    would you like to follow each other ?
    http://inyasuniverse.blogspot.be/

    ReplyDelete
  8. love the shorts..!!
    and I love too if we can follow each other..

    ^_^

    visit my blog..
    My Journey
    or
    mdayomi Bloglovin
    http://lookbook.nu/mdayomi

    ReplyDelete
  9. Елена од мене добиваш само пофални зборови.
    Пред се ми се допаѓа комбинацијата на црна и бела. Класичен, непогрешлив избор на бои, а доминацијата на посветлата нијанса е големо освежување. Деликатноста и нежноста на белата боја ме води кон елеганција, кон што се надоврзува везот на кошулата. Доста префинет изглед кој веднаш паѓа во око.
    Палетата на бои сега па најмногу ти е апсолутен погодок. По годишни одмори и малку тен, бела и зелена мислам дека се одличен избор за дополнително потенцирање на потемнетата кожа. :)

    И крајно ми се допаѓа што покрај сета сериозност, барем во споредба со претходните постови имаш додадено сандали со панделка за разбивање на горниот дел од аутфитот. :)

    ReplyDelete
  10. This looks great!

    Would you like to follow each other on GFC, bloglovin? It would be great just let me know :)

    Kisses,
    Maria from
    http://retrostreetstation.blogspot.de/

    ReplyDelete
  11. Odlicna letna kombinacija :)

    ReplyDelete