Friday, July 15, 2016

A Trip To... #5Hello! Time for the 5th edition of "A trip to..." This time I went to Novi Sad for EXIT festival, and let me tell you I was sooo not ready for what was to come. The whole EXIT experience was amazing and I had the opportunity to see some of my favorite artists that I have been listening to for years (khm Ellie Goulding and Wilkinson) and It felt surreal, to say the least. But, today we are focusing on Novi Sad, one of my favorite cities in the world. I visited Novi Sad three years ago just for a day and fell in love, so this was like seeing and old friend again. The town itself has a very warm and inviting look, with pastel colored facades begging to be photographed.
We stayed at Hostel Frenky (recommended,such a sweet owner and really close to the city center) and the location allowed us to visit just about every place the center had to offer. For those of you who might be wandering, we walked to the Petrovaradin Fortress (where EXIT is held) and it took us around 20 minutes to get there.If you have any questions about EXIT, comment down bellow or just email me at elenav1997@gmail.com
*scroll down for more*Здраво! Време е за 5тата едиција од "A trip to..." постовите. Овој пат патував во Нови Сад, Србија за EXIТ, и може да се каже дека тотално не бев подготвена за се што требаше да се случи. Целото EXIT искуство беше неверојатно, имав шанса да ги видам моите омилени пејачи и DJ-и  кои ги имам слушано со години (кхм Ели Голдинг, Вилкинсон...). Но, во овој пост повеќе ќе се задржам на градот и места кои препорачувам да ги посетите. Го посетив Нови Сад пред 3,4 години на еден ден и уште веднаш се заљубив во градот, така да може да се каже дека враќањето тука за мене беше како да се гледам повторно со стар пријател.
Бевме сместени во Хостел Френки (препорачувам, девојката што го држи хостелот е многу фина и може да ви помогне со било што, на 3 минути до центарот), чијашто локација ни дозволи да го прошетаме секое местенце и уличе во центарот и околината. За тие што можеби се прашуваат, до Петроварадин одевме пешки, со што потребни се околу 20тина минути за да се стигне. Доколку имате прашања конкретно за EXIT, пишете во коментарите, или пак на мојот меил: elenav1997@gmail.com
*скрол надоле за повеќе*In the 5 days that we had, we decided to check out the best food/drinks places we can find (some found beforehand via Instagram). The first place you definitely want to check out is Kombinat. This place has a great atmosphere. the interior is amazing! The tables outside of the restaurant are usually always taken, but I prefere the inside. They have everything, from tacos to pasta (even gluten free options), and the breakfast is served all day long. Of course this place is great for a coffee date too, but it's the food that makes this place well known. I recommend getting the lemonade that comes in 15+ different flavors (170 dinari) and is served in huge glasses (as seen on the pictures bellow). 

Во тие 5 дена што ги имавме, решивме да ги најдеме најдобрите места за јадење/пиење во Нови Сад (некои претходно откриени виа Инстаграм). Првото место кое дефинитивно би сакале да го посетите е Комбинат. Местото има одлична атмосфера, ентериорот е беспрекорен. Во надворешниот дел обично има гужва, но внатре лично повеќе ми се допаѓа. Нудат различен вид на храна, од такос до тестенини (безглутенски опции), појадокот се служи во текот на целиот ден. Се разбира ова место е одлично и за кафе, но здравата храната е тоа по што се познати. Ја препорачувам лимонадата (170 динари) која доаѓа во 15+ вкусови и ја служат во огромни чаши (како што може да видите на сликите). 

If you are looking for a place to grab a refreshing drink or some coffee with friends, try Kafeterija. Kafeterija's location is on Trg Slobode, opposite H&M (the perfect after shopping stop). We ordered lemonade, cause we don't drink anything else apparently haha, but this place serves amazing latte and various kinds of coffee. They make their own coffee so we named this place the Starbucks of Novi Sad. They also have snacks such as cookies or croissants.

Ако барате место за попладневно кафе (или лимонада во наш случај) седнете во Кафетерија. Локацијата на Кафетерија е на Трг Слободе, веднаш спроти H&M (совршеното место за пост-шопинг одмарање). Покрај одличната лимонада, ова место е познато по кафето кое сами го прават, така да од нас го добија името Старбаксот на Нови Сад. На инстаграм има тон слики од арт лате кафиња, но заради топлото време нас ни требаше нешто освежувачко. Но, нареден пат дефинитивно нарачуваме едно лате.


Photo credit: Angela Petrovska 

Whilst on the topic of coffee, if you fancy a coffee-to-go and just don't want to waste time sitting when you can explore the city, I recommend finding CoffeeBrands , this place has a great selection of coffee options and refreshments, both hot and cold. I had the iced latte and it was superb.The staff is great and their cups are just too cute. Everything for Instagram, right? 

Кога сме веќе на темата на кафиња, ако сакате кафе за носење и не сакате да губите време седејќи во кафич, пробајте го кафето од CoffeeBrands. Супер селекција на топли и ладни кафиња и сокови. Јас земав ладно лате и одлично беше. Услугата е супер, а воедно и целиот изглед на местото/чашките. Се за Инстаграм, нели? 


My love, my life - Moritz Eis. This place is hands down the best find we had in Novi Sad. If you are all about amazing ice cream and sorbet this is the place for you! Now, it's not the cheapest ice cream in town, but it is definitely worth every penny (260 dinari - 2 scoops). I went for raspberry and passion fruit (both sooo good!). Amongst every flavor combination you can imagine, there was also lemon and basil flavored sorbet, so if you like the smell of basil you should definitely try it. 

Moritz Eis - љубов непреболена. Местово е неодамна отворено, но дефинитивно станува фаворит меѓу туристите. Велам меѓу туристите бидејќи да бев жител на Нови Сад дефинитивно ќе бев во банкрот доколку јадев тука неколку пати неделно (а би сакале ако еднаш го пробате неверојатниот сладолед). Да, не е типичната цена на сладолед на која сме навикнати (260 динари - 2 топки), но баш заради таа цена ја имаш можноста да пробаш се што сакаш пред да се одлучиш. Јеј за free samples! Јас се одлучив за сорбет од малина и маракуја (вкусот маракуја би го опишала како мнооогу intense праска), и ги препорачувам и двете. Исто така имаат и сорбет од лимон и босилек што е совршено доколку ви се допаѓа мирисот на босилек. Се на се, нивните сладоледи се нешто што мора да се проба барем еднаш. Плус, ентериерот... Ќе го оставам на тоа. I hope you enjoyed my little selection of places to visit in Novi Sad, I really had an amazing time and I'm so glad I had the opportunity to see this place once again.

Се надевам дека ви се допадна мојата мала селекција на места кои треба да ги посетите во Нови Сад, тие 5 дена кои ги поминав во овој град се спомени кои ќе ги имам доживотно.


No comments:

Post a Comment